Strona WWW

Współpraca  Polsko-Niemiecka

W ramach współpracy transgranicznej placówka nasza czynnie współpracuje z przedszkolem niemieckim Awo-Kita w Albecku.

W roku 1999 z inicjatywy Niemiecko – Polskiego Forum Kobiet oraz Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Świnoujściu nastąpiła inauguracja współpracy międzynarodowej obu placówek.

Współpraca obu przedszkoli polega na wzajemnych kontaktach dzieci i opiekunów, zabawach ruchowych, zajęciach plastycznych i wycieczkach przyrodniczych, udział w konkursach malarskich, spotkaniach z okazji Świąt Bożego Narodzenia, oglądaniu teatrzyków w wykonaniu polskich i niemieckich przedszkolaków. Skutkiem tej intensywnej współpracy jest wprowadzenie nauki języka polskiego w zaprzyjaźnionym przedszkolu w Niemczech.

Przedszkole nasze gości także co pewien czas praktykantów i nauczycieli z Niemiec pragnących poznać warunki pracy polskich placówek, wymienić wspólne doświadczenia w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.

W listopadzie 2012 roku pani Dyrektor zaproponowała grupie „Misie” udział w projekcie edukacyjnym „Poznajemy język sąsiadów”. Poczuliśmy się bardzo wyróżnieni i zaszczyceni.

Koordynatorką tego przedsięwzięcia jest pani Lidia Uttendorf, która uczy języka polskiego w niemieckim przedszkolu w Ahlbeck.

Na początku grudnia pani Lidka przyniosła nam zaproszenie od niemieckiej grupy przedszkolaków na wspólne warsztaty plastyczne. /fot.2/ Przygotowaliśmy więc małe upominki dla nowych przyjaciół i 5 grudnia wybraliśmy się kolejką UBB do przedszkola Avo-Kita na pierwsze spotkanie. Panie zaproponowały nam warsztaty plastyczne pt. „Robimy ozdoby na choinkę”.  Ochoczo - choć początkowo nieco onieśmieleni -  zabraliśmy się do pracy. Wspólnie udało nam się stworzyć bardzo miłą atmosferę, w aurze której wykonaliśmy mnóstwo cudnych choinkowych ozdób. Zgodnie podzieliliśmy się nimi i po powrocie do przedszkola udekorowaliśmy naszą grupową choinkę – wyglądała ślicznie!  Podczas tego spotkania towarzyszyła nam ekipa telewizyjna, która dla programu „Dzień dobry TVN” przygotowała reportaż.   http://dziendobry.tvn.pl/video/porozumienie-polsko-niemieckie,107,newest,69867.html

W styczniu 2013 zaprosiliśmy zaprzyjaźnioną grupę do naszego przedszkola. /fot.3/ Przygotowaliśmy przedstawienie teatralne „Królewna Śnieżka i 7 Krasnoludków”. Pani Lidka przetłumaczyła dzieciom treść bajki na język niemiecki. Nasi goście obejrzeli teatrzyk z wielkim zainteresowaniem i nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Było nam bardzo miło, czuliśmy się dumni. http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/25303/

Kolejne spotkanie odbyło się w lutym w przedszkolu niemieckim pod hasłem „Bawimy się wspólnie”. Mimo zamieci śnieżnej wyruszyliśmy do Ahlbeck z wielką radością.

Z dobrze już znanymi koleżankami i kolegami bawiliśmy się doskonale  -  to, czego nie potrafiliśmy przekazać werbalnie, zastępowała gestykulacja i mimika. Wspólne zabawy tematyczne, budowanie, majsterkowanie i rysowanie sprawiło nam wiele radości i mocno zacieśniło naszą przyjaźń.

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie, które odbędzie się już za kilka dni. Zaprosiliśmy naszych towarzyszy zabaw do wspólnego powitania WIOSNY 21 marca nad morzem. Planujemy razem pośpiewać pobawić się i przybliżyć naszym koleżankom i kolegom rytuały związane z nadejściem wiosny. Z pewnością będzie bardzo wesoło i kolorowo.

Przedszkolne Koło LOP

W roku 1999 na terenie naszej placówki rozpoczęło działalność Przedszkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody. W celu realizacji zadań z zakresu przyrody, ekologii wybierane są zawsze jeden lub dwa oddziały prowadzone przez opiekuna koła. Dzieci nabywają wiadomości z zakresu przyrody, ochrony najbliższego środowiska, umiejętności zachowywania się w środowisku przyrodniczym. Dzieci biorą udział w wycieczkach krajoznawczych do Wolińskiego Parku Narodowego, na Karsiborską Kępę do rezerwatu ptaków, do Klinisk na ścieżkę ekologiczną i pogadankę z leśnikiem, do leśniczówki w Przytorze i w Świnoujściu, wycieczki do Muzeum Przyrodniczego w Międzyzdrojach i do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Przedszkolaki biorą udział w ogólnopolskich i miejskich akcjach: ,,Sprzątanie Świata”, ,,Dzień Ziemi”, zbieranie karmy dla zwierząt leśnych na zimę i dla zwierząt ze schroniska, sadzenie drzew i krzewów, zbieranie zużytych baterii i  zbieranie makulatury. Ponadto organizowane są na terenie przedszkola spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzieci mają możliwość prezentowania nabytej wiedzy w czasie inscenizacji słowno-muzycznych przygotowanych na różne okoliczności.

Przedszkolne Koło LOP współdziała z Zarządem Miejskim podczas realizacji swoich zadań. Zarząd Miejski wspomaga nauczycieli przekazując pomoce dydaktyczne, organizując cykliczne, długofalowe konkursy przyrodnicze dla dzieci, konkursy plastyczne, a warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli.

Nauczycielami prowadzącymi koło LOP są Pani Beata Barańska i Teresa Domalewska wraz z grupą „Ekoludki” -  które działają prężnie w naszej placówce. Uczestniczą w konkursach i organizują spektakle tematyczne. Ostatnio zdobyli II miejsce w konkursie „ Żyj w zgodzie z przyrodą” organizowanym przez Wojewódzki Zarząd LOP.

Przedszkolne Koło LOP